Klikni ovde za pomoć kod unosa
3a PRIPREMA OBRAČUNA
Ako nisi, prvo pročitaj Uvod u novi obračun isplata gde su opisani način kretanja, glavni levi tabovi i tasteri koje ćeš koristiti.
o primaocu koje ovde možeš promeniti se tiču primaoca ali samo na nivou ovog konkretnog obračuna. Ovi podaci su inicijalno došli iz matičnih podataka isplatioca i matičnih podataka primaoca i njihova promena ovde utiče samo na trenutni obračun.
Tasterom "Izmena podataka" ulaziš u režim izmene gde možeš promeniti karnet, dodatke, obustave, lični koeficijent, učinak, koeficijent stimulacije, kao i unos željenog iznosa koji može biti bruto ili neto. Takođe, ovde možeš označiti da li je lice aktivno ili nije, čime određuješ da li to lice ulazi ili ne ulazi u obračun, a promenu statusa kolone "Aktivan" za sva lica možeš raditi komandom Ctrl+R. Ako imaš i lica koja su aktivna i lica koja nisu, komandom Ctrl+A označavaš da su sva lica aktivna.
Pregled dodatnih podataka možeš dobiti tasterima "Pregled karneta", "Pregled dodataka", "Pregled obustava", "Pregled prihoda van radnog odnosa". Ukoliko hoćeš da promeniš podatke tasterom "Izmena podataka" ulaziš u režim izmene, a prethodni tasteri umesto "Pregled..." postaju "Unos..." i tada možeš uneti i željeni iznos za obračun koji može biti ili bruto ili neto.
U karnetu primaoca možeš menjati vrstu vremena (redovan rad, noćni rad, godišnji odmor, bolovanje preko 30 dana, porodiljsko, itd.) što direktno utiče na obračun i podatke za PPP-PD obrazac. Za prenos svih sati iz bilo koje vrste vremena u neku određenu, odaberi vrstu u koju hoćeš da prebaciš sate i tasterom T ih prenesi. Ukoliko pored unosa sati za redovan rad treba da uneseš i sate u drugu vrstu vremena, npr. prekovremeni rad, to možeš uraditi tako što ćeš unos sati u drugu vrstu vremena potvrditi sa Shift+Enter. Ukoliko je potrebno da kompletnu vrstu vremena kopiraš u drugu, na primer, sate iz vrste vremena "Redovan rad - osobe sa invaliditetom" u vrstu "Naknada zarade invalida na teret PIO fonda" to ćeš uraditi kombinacijom tastera Shift+T. Unos tromesečnog BrutoZ (neto + porezi i doprinosi na teret zaposlenog) proseka u određenu vrstu vremena možeš u režimu izmene automatski uneti komandomC, ako si prethodno označio vrstu vremena, npr. "Bolovanje preko 30 dana".
Duplom komandom T možeš obrisati sve sate iz odabrane vrste vremena u karnetu, a ako si to slučajno uradio, komandom W možeš uneti pun fond sati (komandom Shift+W možeš uneti 4 umesto 8 sati po danu).
Pored karneta, ovde za svakog primaoca posebno, možeš pregledati i po potrebi uneti dodatke, obustave i prihode van radnog odnosa:
Unos dodataka: topli obrok, regres, naknada troškova za prevoz, bonus, akontacija, itd. Po odabiru dodatka i unosu iznosa, može se označiti da je taj iznos neto ili ostaviti bruto. "Broj puta" omogućava da se odabrani dodatak obračuna nekoliko puta, što je posebno bitno kod dodataka kod kojih se za svaki pojedinačno primenjuje neoporezivi iznos, što je slučaj sa dnevnicama.
Poseban slučaj: Obračun Novogodišnjeg poklona deci do 15 godina starosti
Kada obračunavate naknadu za poklone deci u zasebnom obračunu, za iznos naknade do neoporezivog iznosa, kod kreiranja novog obračuna potrebno je isključiti opcije „obračun zarade iz radnog odnosa“ i „obračun drugih primanja“. Ako isplaćujete iznos koji je veći od neoporezivog, preporučujemo da obračun radite u okviru konačnog obračuna zarada za mesec. Iznos naknade, u dodacima, treba uvek biti iskazan u neto iznosu.
Unos obustava: Ovde se nalaze sve zajedničke obustave koje su definisane u matičnim podacima isplatioca, kao i obustave na nivou primaoca koje su definisane u matičnim podacima lica. Ako zajedničke obustave ne treba da se primenjuju na nekog od zaposlenih, a nisu prethodno isključene u matičnim podacima lica, onda ćeš ovde isključiti one koje treba da budu izuzete za to lice. Zajedničke obustave možeš isključiti u levom delu obustava, gde je prikazan naziv obustava, a sve parametre zajedničkih obustava možeš videti u Matičnim podacima isplatioca.
Unos prihoda van radnog odnosa: autorska i srodna prava, prihodi od dividendi, privremeni i povremeni poslovi, prihod od sekundarnih sirovina i šumskih plodova, itd. Nakon odabira vrste primanja unosi se iznos koji može biti bruto ili neto (ako tako označiš), i u zavisnosti od vrste primanja unosi se i stvarni trošak.
Kada završiš sa pregledom i pripremom svih parametara obračuna, izmene koje si napravio snimaš tasterom "Snimanje podataka" i tada možeš preći na sledeći korak - "Obračun (3b)".